Lustro

tłum. albert kwiatkowski

Józef.... trafił do więzienia - Józef to ostatni z patriarchów biblijnych, muzułmański prorok ulubiony syn Jakuba i Racheli. Jako faworyt ojca znienawidzony przez starszych braci i sprzedany przez nich w niewolę karawanie idącej do Egiptu (według Koranu ze studni, gdzie wrzucili go jego bracia, wyciągnęli go kupcy idący z karawaną do Egiptu). Tam kupił go wielmoża egipski Putyfar i powierzył mu zarząd swojego majątku. Żona Putyfara zakochała się w Józefie, lecz odtrącona, oczerniła go przed mężem jako swego niedoszłego uwodziciela. Putyfar wtrącił Józefa do więzienia, gdzie ten trafnie zinterpretował sny współwięźniów. O tej jego zdolności dowiedział się faraon i kazał sprowadzić go na swój dwór, aby wytłumaczył jego sen o siedmiu chudych krowach, które pożarły siedem krów tłustych. Józef przepowiedział siedem lat urodzaju i siedem lat głodu i przedstawił plan uniknięcia katastrofy. Obsypany przez faraona łaskami, ożenił się i został w Egipcie na stałe.

Nowy Rok - irański Nowy Rok (Nou Ruz - Nowy Dzień) zaczyna się z początkiem astronomicznej wiosny. Jest to stare, przedmuzułmańskie święto obchodzone już za czasów Achemenidów (VI w. p.n.e.).

Haft Sin - przygotowanie Haft Sin należy do głównych tradycji irańskiego Nowego Roku. Haft Sin to obrus, na którym umieszcza się siedem (haft)rzeczy, których nazwy zaczynają się od litery sin perskiego alfabetu. Są to zazwyczaj: sabzi (różne zielone rośliny takie, jak pszenica, jęczmień, soczewica, które rosną w naczyniu), samanu (rodzaj słodkiej potrawy z zarodków pszenicy), sendżed (suszone owoce jujuby), sir (czosnek), sib (jabłko), somaq (owoce sumaku), serke (ocet). Oprócz tych zaczynających się na literę sin rzeczy na Haft Sin znajdują się również: zapalone świece, lustro, naczynie, w którym pływają czerwone rybki, suszone owoce, rodzynki i orzechy, kolorowane jajka, woda różana, Koran, zbiór wierszy Hafeza (najbardziej tajemniczego i cenionego poety perskiego, uważanego za kogoś, kto zna tajemnice).

safar - nazwa drugiego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim.

Prorok - chodzi o Mahometa.

źródło: Ahmad Szamlu, Ketab-e kucze, t. 1.