Simin Daneszwar

Simin Daneszwar - pisarka i tłumaczka. Jej zbiór opowiadań Atasz-e chamusz (Wygasły płomień) był pierwszym zbiorem opowiadań wydanym w Iranie przez kobietę. Miało to miejsce w 1948 roku. Podobno autorka, będąc po latach niezadowolona z tych opowiadań, zakazała ich kolejnych wydań. Jej przypisuje się również napisanie pierwszej w Iranie powieści kobiecej (Sawuszun, 1969 rok).

W swoich utworach Daneszwar poruszała głównie tematy społeczne, a inspiracją byli dla niej ludzie i ich problemy. Mimo takiej tematyki w jednym z wywiadów powiedziała: "Nie lubię smutnych zakończeń. Doświadczamy wystarczająco dużo smutku. Opowiadanie czy powieść powinny być radosne, pełne pasji i zycia. (...) Powieść powinna przypominać ludziom o istnieniu piękna (...)".

Simin Daneszwar związana była z pisarzem i intelektualistą Dżalalem Al-e Ahmadem, który, jak wspominał ich wspólny znajomy, postawił przy ślubie warunek, że Simin ma dalej tworzyć i wydawać pod swoim nazwiskiem. Ich dom w północnym Teheranie stał się centrum spotkań ówczesnych pisarzy i intelektualistów.

  1. Gadający robot (jh)