Imperium Osmańskie i Ocean Indyjski - część I (Selim Groźny)

Pod koniec XV wieku Kemal Reis skończył z korsarstwem, wstąpił na służbę do sułtana Bajazyda II i zaczął walczyć przeciwko flotom chrześcijańskim na Morzu Śródziemnym.

Na początku XVI wieku niedaleko Walencji flota, którą dowodził uprowadziła siedem hiszpańskich statków. Na jednym z nich Kemal znalazł przedziwne nakrycie głowy z kolorowych ptasich piór i czarny kamień, jakiego nigdy wcześniej nie widział. Jeden ze schwytanych marynarzy powiedział mu, że oba te przedmioty pochodzą z nowo odkrytego lądu, leżącego na zachodzie, za Morzem Ciemności. Ów więzień mówił, że pływał tam trzy razy pod dowództwem kapitana Kolumba, i że posiada mapę tamtych krain, którą narysował ów kapitan.

Gdy Kemal Reis umierał podarował tę mapę swojemu bratankowi - Piri Reisowi, który wykorzystał ją rysując słynną mapę świata...

***

Do początku XVI wieku zyski z handlu przyprawami czerpali współpracujący ze sobą Mamelucy i Wenecjanie. Najcenniejszą przyprawą Wschodu był pieprz, a krainą, gdzie występował w ogromnych ilościach było Wybrzeże Malabarskie - tereny dzisiejszej północnej Keralii. Ten, kto kontrolował handel pieprzem, czerpał więc z tego ogromne zyski.

Układ, jaki istniał między Mamelukami i Wenecją został zaburzony z chwilą, gdy na Oceanie Indyjskim pojawili się Portugalczycy.

Gdy Vasco da Gama wypływał w podróż do Indii, na bazarach Aleksandrii było tyle pieprzu, że Wenecjanom nie starczało pieniędzy, aby wszystek pieprz kupić. Po pięciu latach zaś, na tych samych aleksandryjskich bazarach, pieprzu było tak mało, że Wenecjanie nie mogli kupić go tyle, ile chcieli...

Audycja przygotowana m.in. na podstawie książki G. Casale, The Ottoman Age of Exploration (Oxford 2010) oraz artykułów Paula Lunde.