Marcin Zadronecki

Absolwent Slawistyki UW (słowenistyka, kroatystyka, bułgarystyka). Pasjonat muzyki bałkańskiej. Od 1997 roku uczestnik licznych wypraw etnomuzykologicznych na terenie południowej słowiańszczyzny. W dziedzinie muzycznej samouk. Założyciel i lider zespołu Balkan Sevdah, z którym występuje nieprzerwanie od 2004 roku. Laureat nagród na muzycznych festiwalach poświęconych muzyce tradycyjnej, m.in. Grand Prix na festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie 2004.

Z zespołem Balkan Sevdah wydał 5 płyt z tradycyjną muzyką bałkańską, na których znalazło się kilka jego autorskich piosenek inspirowanych tradycją muzyczną i słowną tego regionu. Od 2007 roku współpracuje z Grupą Studnia O. akompaniując w spektaklach. W ramach tej współpracy współorganizował warsztaty z młodzieżą polską, m.in. w Radróżu na Podkarpaciu, na warszawskiej Pradze (zajęcia dla dzieci z rodzin patologicznych) oraz programy dla uchodźców, m.in. dla kobiet z Kosowa.

Od 2011 roku instruktor muzyczny w programie Bernardo Bellotto poświęconym edukacji muzycznej dzieci z małych ośrodków Mazowsza i województwa łódzkiego. W ramach tej działalności założyciel i opiekun muzyczny dwóch zespołów dziecięcych z Kałuszyna i Mrozów. Z pierwszym z nich w 2016 roku nagrał płytę z tradycyjnymi pieśniami bałkańskimi i polskimi.

Autor kilku bajek dla dzieci osadzonych w przestrzeni etnicznej Bośni, Czarnogóry, Bułgarii i Albanii. Opowieści te są osnową spektakli słowno-muzycznych, które prowadzi sam lub z towarzyszeniem muzyków-akompaniatorów. Prelegent na spotkaniach poświęconych kulturze muzycznej Bałkanów. W ich ramach opowiada o swoich podróżach na Bałkany, bogato ilustrując je zdjęciami z tych wypraw.

Tambura