Said Szanbezade

Said Szanbezade (ur. 1968) to artysta związany z Zatoką Perską i południem Iranu. Urodził się w Buszehrze - mieście leżącym nad Zatoką Perską, a w jego żyłach płynie krew Afrykańczyków z Zanzibaru.

W 1990 założył zespół, z którym w tym samym roku zdobył główną nagrodę na największym irańskim festiwalu muzyki tradycyjnej, grając muzykę południa Iranu, a wkrótce potem zaczął koncertować też w Europie i Ameryce.

Jego koncerty często przypominają przedstawienia, ponieważ bardzo dużą rolę odgrywa w nich taniec. Muzyka i taniec są na południu Iranu nierozerwalnie ze sobą związane, a Said jest nie tylko świetnym muzykiem, ale i wyśmienitym tancerzem. Tradycyjnych, południowo-irańskich tańców uczył się zaś od swojej siostry - Szahli. Tańce te są bardzo ekspresyjne, żywiołowe i "gorące" i to one spowodowały, że musiał opuścić Iran. Republika Islamska zabroniła mu tańczyć na scenie, więc Said wyjechał. Od 2002 roku mieszka i tworzy we Francji.

Koncertuje razem ze swoim synem Naqibem oraz Habibem Meftahiem Buszehrim. Gra na tradycyjnych fletach, cymbałach, rogach i bębnach, ale jego ulubionym instrumentem jest nejanban - południowo-irańskie dudy.

  1. Agar ahi keszam