Homaj i Goruh-e Mastan

Parwaz Homaj (ur. 1980) urodził się malutkiej wiosce na północy Iranu - w górzystym, lesistym Gilanie, niedaleko Rasztu. Od najmłodszych lat wykazywał artystyczne talenty (układał wiersze, śpiewał, rysował), lecz nie miał lekko. Uczył się w szkole muzycznej w Raszcie, a potem pojechał do Teheranu. Tam studiował muzykę i literaturę, a zarazem imał się dorywczych prac: sprzedawał na ulicy swoje obrazy, pracował na budowie, woził ludzi motorem...

W 2004 roku założył Goruh-e Mastan - zespół, którego nazwę, z braku lepszego słowa w języku polskim, można tłumaczyć jako "Grupa Pijaków", lecz nie chodzi tu o zwykłych pijaków, zwykłe wino i zwykłe upojenie. W języku polskim słowo "pijak" ma pejoratywne znaczenie. W kulturze perskiej jest inaczej, ponieważ tam wskazuje ono na coś innego, niż u nas. Wyjaśniając tę nazwę, Homaj mówi, że upojenie stoi wyżej niż rozum, że tak naprawdę jest ono trzeźwością dla rozumu nieosiągalną.

Składający się z bardzo młodych i szerzej nieznanych muzyków zespół zaczął nagrywać płyty i koncertować, tak w Iranie jak i na Zachodzie.

Inaczej niż większość irańskich artystów wykonujących muzykę mistyczną, Homaj nie śpiewa starej poezji mistycznej, lecz pisze własne teksty, inspirowane tą poezją. Muzykę również komponuje sam. Pisze do muzyki i bardzo często świadomie łamie zasady metryczne obowiązujące w perskiej poezji klasycznej.

Więcej informacji o zespole tutaj.

  1. Mast-e mastam
  2. Molaqat ba duzachian
  3. Dar Ka'be-je ma