Mah-e Manouche

Mah-e ManoucheMah-e Manouche, czyli Księżyc Cyganów, to zespół, który powstał w 2011 roku w Niemczech. Założyło go dwoje Irańczyków i dwóch Niemców: Sanaz Zare'sani (poetka, autorka tekstów i wokalistka), Sasan Azodi (kompozytor oraz muzyk graj±cy na gitarze, barbacie i buzuki), Heribert Leuchter (saksofonista i kompozytor) oraz gitarzysta Koen Stegerman.

Księżyc Cyganów czerpie inspiracje z muzyki irańskiej, world music oraz jazzu i mówi różnymi językami: po persku, turecku, angielsku, niemiecku...

Zespół ma na koncie kilka singli, takich jak Parwane (Ćma), czy też piosenka zadedykowana Nasrin Sotude. W 2012 roku wydał za¶ swój pierwszy dwupłytowy persko-niemiecki album, zatytułowany: Awaz-e zaman - Der Gesang der Zeit (¦piew czasu). Na kr±żku znajduj± się trzy piosenki: ¶piewane po persku: Chab-e daria (Sen morza) i Asir (Uwięziona) oraz wykonywana w języku tureckim Aware (Bezdomna). Pozostałe utwory to perskie wiersze - w oryginale i w tłumaczeniu na niemiecki - autorstwa Sanaz Zare'sani, recytowane do melodii, które skomponował Sasan Azodi.

  1. Chab-e daria
  2. And if I would scream
  3. Parwane
  4. Asir