Legenda o świętym grobie panny młodej i pana młodego.

Mniej więcej w połowie drogi z Kabulu do Paqmanu* jest wioska, słynna z pięknych ogrodów. Ludzie nazywają ją Chadża Mosafer, co można tłumaczyć jako "Miejsce Świętego Pielgrzyma". W wiosce tej znajduje się grób pewnego pielgrzyma, który za życia zyskał sobie miano świętego. Niedaleko jest inna mogiła, którą ludzie zwą Zijarat-e Szah o Arus, co można tłumaczyć, jako "Grób Pana i Panny Młodej".

Powiadają, że wiele lat temu pewien młodzieniec z tej wioski poślubił dziewczynę. Wesele odbywało się w ogrodzie, gdzie znajdował się grób świętego męża. Podczas uroczystości przybyli posłańcy z wieścią, że zbliża się wróg, który chce złupić wioskę i zabić jej mieszkańców. Ludzi ogarnął strach, a panna młoda zaczęła się modlić: "Boże, raczej zabij mnie i mego ukochanego, niż pozwól, byśmy zginęli z rąk wroga". Allah wysłuchał jej próśb i młodzi skamienieli na swoich ślubnych tronach.

Legenda głosi, że jeśli jakaś kobieta obejmie kamienny posąg panny młodej, a posąg się poruszy, kobiecie spełni się jej życzenie. Jeśli jednak zrobi to ktoś zły, posąg runie i go przygniecie.

tłum. albert kwiatkowski

Paqman - mała wioska leżąca na zachód od Kabulu u podnóża Hindukuszu.

źródło: Ahmad Dżawid, B. Parker, Legends of Afganistan, Kabul, lata siedemdziesiąte XX wieku.