Legenda o Królu Dwóch Mieczy

Gdy Arabowie oblegali Kabul, jeden z najeźdźców i bohaterów islamu, walczył jednocześnie dwoma wielkimi mieczami. Wojownik ten okrył się już bitewną chwałą, ponieważ zabił wielu niewiernych. Podczas ataku na Kabul walczył z wieloma obrońcami miasta, a ci w końcu zdołali go otoczyć i odciąć mu głowę. Zdarzyło się to wiele mil na wschód od miasta, w miejscu zwanym obecnie Szah-e Szahid, co znaczy: Król Męczennik.

Wojownik nie zginął jednak od razu, walczył dalej, siejąc spustoszenie w szeregach wroga. Dopiero nad brzegiem rzeki Kabul upadł i wyzionął ducha. Wydarzenia te upamiętniają dwa groby, z których jeden znajduje się w Szah-e Szahid, gdzie, jak wieść głosi, pochowano głowę rycerza; drugi zaś na brzegu rzeki, naprzeciw meczetu. Meczet ten został nazwany na cześć wielkiego wojownika Szah-e Do Szamszira, czyli: Król Dwóch Mieczy.

Po dziś dzień, ktokolwiek przechodzi koło grobu, odmawia modlitwę za tego dzielnego wojownika. W nocy z czwartku na piątek ludzie zapalają zaś świece i, szepcząc prośby, stawiają je na otaczających grób murach. Na obu mogiłach wiszą proporce i flagi, które zostawiają pielgrzymi, a pochówek w sąsiedztwie któregoś z tych grobów uważa się za wielki zaszczyt.

tłum. albert kwiatkowski

źródło: Ahmad Dżawid, B. Parker, Legends of Afganistan, Kabul, lata siedemdziesiąte XX wieku.