Legenda o sułtanie Said Ahmadzie

W dolinie Logar* jest jaskinia, znana jako jaskinia Sułtana Said Ahmed Kabira. Legenda głosi, że wiele lat temu pewna dziewczyna szła tędy ze stadem kóz i owiec. Nagle jedno ze zwierząt odłączyło się od stada i znikło w jaskini. Dziewczyna pobiegła za nim. Szła i szła, aż w końcu znalazła się w dużej sali, gdzie było wielu ludzi. Za tą salą było jeszcze jedno pomieszczenie - stał tam tron, a na nim siedział jakiś mężczyzna.

Ubrany był we wspaniałe, królewskie szaty, promieniując godnością. Do małego palca jego prawej ręki przywiązany był złoty łańcuch, który wznosił się ku górze, przechodził przez sklepienie jaskini, by zniknąć w niebie. Był to sułtan Said Ahmed Kabir.

Mężczyzna skinął na dziewczynę, by podeszła, po czym dał jej jabłko i ostrzegł, aby nikomu nic nie mówiła o jaskini. Dziewczyna znalazła kozę i wróciła do stada. Nie potrafiła jednak utrzymać sekretu w tajemnicy i pewnego dnia powiedziała o wszystkim swojej przyjaciółce. Od tamtego dnia już nikt jej nie widział, i nie wiedział, co się z nią stało.

Ludzie mówią, że sułtan Said Ahmed ślubował zniszczyć wszystkich, którzy czynią na świecie zło. Kiedy zabijał swoich wrogów, wbijał ich na pale, które ustawiał na wielkim kopcu w dolinie. Pewnego dnia zobaczył anioła, który przyszedł do niego i rzekł: "To Bóg stworzył ludzi, a nie ty. Nie masz prawa zabijać innych." Sułtan długo nad tym rozmyślał, aż w końcu postanowił pomóc duszom, które cierpią w piekle i zmusić Wszechmocnego, aby wysyłał wszystkich po śmierci do raju. Nie zdążył jednak tego zrobić, gdyż stał się nagle więźniem w swej jaskini, z prawą ręką przywiązaną na zawsze łańcuchem do nieba.

tłum. albert kwiatkowski

Logar - żyzna, szeroka dolina niedaleko Kabulu, płynie przez nią rzeka o tej samej nazwie.

źródło: Ahmad Dżawid, B. Parker, Legends of Afganistan, Kabul, lata siedemdziesiąte XX wieku.