Huszang Moradi Kermani

Huszang Moradi Kermani to współczesny pisarz irański, tworzący głównie literaturę dla dzieci i młodzieży. Kermani od dziecka miał upodobanie do książek, uwielbiał czytać, a jako nastolatek zaczął interesować się także filmem. Swoją karierę zawodową rozpoczął od współpracy z prasą oraz radiem w Kermanie (miasto w pd.-wsch. Iranie). Pierwsze opowiadania drukował w prasie, a ich pierwszy zbiór, zatytułowany Ma'sume, wydał w postaci książki w 1971 roku.

Największy rozgłos przyniósł mu cykl opowiadań pt. Przygody Madżida, który został wybrany w Iranie książką roku 1986. Pierwszą ważną nagrodę literacką, jaką dostał, była honorowa nagroda im. Hansa Christiana Andersena, po której pisarz otrzymał wiele innych dowodów uznania, zarówno w Iranie jak i za granicą.

Kermani jest autorem kilkunastu zbiorów opowiadań, pisywał także scenariusze filmowe. Do najbardziej znanych jego utworów należą: Przygody Madżida (Ghesseha-je Madżid), Dzieci z fabryki dywanów (Baczeha-je Ghalibafchane), Gość mamy (Mehman-e maman). Wiele z jego opowiadań doczekało się ekranizacji, a wydania jego książek były wielokrotnie ponawiane w Iranie, jak również wydawane za granicą.

W wywiadzie dla ISNA* na pytanie, dlaczego zajął się literaturą dla dzieci, odpowiedział: "Nigdy nie pisałem książek dla dzieci. Piszę dla wszystkich, którzy mają w sobie dziecko". O początkach swojej twórczości powiedział zaś: "Pisanie było dla mnie sposobem na walkę z trudnościami, jakich doświadczyłem w dzieciństwie: samotnością, poniżeniem, głodem panującym w tamtych czasach. To wszystko jest ciągle w mojej głowie i towarzyszy mi przez całe życie. (...) Gdybym o tym nie pisał, rozsadziłoby mi głowę. Pisanie było dla mnie matką, siostrą, bratem, przyjacielem i każdym, kto słuchał mnie bez oceniania".

W tej samej rozmowie autor mówi o sobie: "Mimo upływu lat, nigdy nie przestałem być dzieckiem. (...) Nigdy nie dorosłem, raczej to inni usiłowali zrobić ze mnie dorosłego. Ale nigdy nie pozbawili mnie mojego wewnętrznego dziecka. Dwie rzeczy, które stale we mnie są i do których jestem przywiązany to wieś i dzieciństwo".

Joanna Hrehoruk

ISNA - (Iranian Students' News Agency) Irańska Studencka Agencja Prasowa.